dr Edyta Konopczyńska

radca prawny

Wspieram Przedsiębiorców - wyjątkowych ludzi - pomagam zakładać i rozwijać firmy. Oferuję wsparcie w bieżącej działalności przedsiębiorstwa, reprezentację w negocjacjach biznesowych, postępowaniach mediacyjnych i sądowych. Wspieram również placówki opieki senioralnej.
[Więcej >>>]

Załóż dom seniora

Jak sporządzić umowę z klientem domu opieki?

Edyta Konopczynska25 marca 2024

Jeśli planujesz założenie własnego domu opieki dla seniorów, bądź go już prowadzisz, ale masz wciąż wątpliwości, czy umowy, które zawierasz ze swoimi klientami są zgodne z przepisami oraz dostatecznie chronią Twój interes – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Opiszę najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w Twojej umowie, a na koniec udostępnię Ci wzór Umowy, który możesz pobrać w formacie PDF.

Jeżeli chciałbyś otrzymać dodatkowo załączniki do Umowy w postaci Regulaminu, Klauzuli RODO oraz wzoru Zgody na wykorzystanie wizerunku – zapisz się na mój Newsletter!

W przypadku, gdy potrzebujesz dopasować Umowę do swojego modelu biznesowego – może chciałbyś uwzględnić kary umowne lub inne dodatkowe klauzule – chętnie Ci w tym pomogę. Skontaktuj się ze mną!

Jak sporządzić umowę z klientem domu opieki

Jak sporządzić umowę z klientem domu opieki?

Podstawą pobytu osoby wymagającej opieki (pensjonariusza) w placówce jest umowa cywilnoprawna (umowa zlecenia świadczenia usług).

Ustawodawca zezwala na kształtowanie stosunku prawnego między stronami według własnego uznania i interesu.

Pamiętaj jednak, że zasada swobody umów nie może uchylać standardów świadczenia usług przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej.

Projektując umowy zawierane z podopiecznymi domu seniora należy przede wszystkim pamiętać o zgodności jej zapisów z obowiązującym prawem i zakazie stosowania niedozwolonych klauzul umownych.

Do przykładowych klauzul niedozwolonych należy niezwracanie pieniędzy w przypadku niezrealizowania usługi, zmiana ceny usługi bez zgody konsumenta lub treści umowy bez prawa do jej wypowiedzenia, wygórowane kary umowne lub odsetki.

Kwestią podstawową jest opisanie przedmiotu umowy, czyli na świadczenie jakich usług umawiamy się z klientem.

Minimalny wachlarz świadczeń opisany został w art.  art. 68 Ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U.2015.163j.t.), który  określa zakres całodobowych płatnych usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających na rzecz pensjonariuszy.

Przyjmując do domu opieki nowego pensjonariusza zadbaj o uzyskanie wszelkich informacji na temat jego stanu zdrowia, potrzeb w zakresie codziennej opieki oraz możliwości uczestniczenia w oferowanych przez Ciebie zajęciach.

Koniecznie określ osobę upoważnioną do kontaktu z domem opieki także w zakresie udzielanych informacji medycznych.

Twoja umowa będzie zawierała zapisy o czasie jej obowiązywania, płatnościach oraz zakresie odpowiedzialności.

>>> Sprawdź, czy możesz publikować zdjęcia swoich podopiecznych w placówce opieki i na jakich warunkach

Pamiętaj przy tym, że specyfika usług, jakie świadczysz przesądza o tym, że obowiązkiem domu opieki jest też stworzenie możliwości zapewnienia bezpieczeństwa.

Umowa powinna regulować możliwość i formy rozwiązania umowy (pamiętaj, że w tym zakresie istotne są przepisy kodeksu cywilnego) także ze skutkiem natychmiastowym.

Na przykład ośrodek może zerwać umowę z takim skutkiem z powodu opóźnień w płatnościach lub w przypadku, gdy podopieczny zachowuje się wbrew regulaminowi placówki.

Z drugiej strony nasz klient także powinien mieć prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy – jeśli np. ośrodek rażąco narusza standardy jakości.

Tutaj możesz pobrać wzór umowy o świadczenie usług domu opieki senioralnej>>

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych załączników zapisz się na Newsletter, a otrzymasz Regulamin, Klauzulę RODO i Zezwolenie na wykorzystanie wizerunku.

 

Jeżeli potrzebujesz dopasować umowę do swojego modelu biznesowego – chętnie Ci w tym pomogę. Skontaktuj się ze mną!

Edyta Konopczyńska
radca prawny

Tel. 571 390 721

e-mail: radca@kancelariakonopczynska.pl

Zdjęcie: Lex Photography

***

Jak założyć dom opieki senioralnej

Jeśli planujesz założenie własnego domu opieki dla seniorów, bądź go już prowadzisz, ale masz wciąż wiele prawnych wątpliwości, czy robisz to zgodnie z przepisami – zapraszam do lektury poradnika w formie ebooka „Jak założyć dom opieki senioralnej. Podstawowe wymagania prawne” [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

dr Edyta Konopczyńska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego dr Edyta Konopczyńska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego dr Edyta Konopczyńska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: