Jeśli planujesz założenie własnego domu opieki senioralnej, bądź go już prowadzisz, warto abyś miał pod ręką listę najważniejszych przepisów prawnych, które regulują lub mają wpływ na Twoją działalność.
Przygotowałam dla Ciebie wykaz ustaw i rozporządzeń wraz z krótkim opisem czego dotyczą.
Prywatny dom opieki senioralnej – przepisy prawne
1. Pomoc społeczna – ustawa z dnia 12 marca 2004r., której przedmiotem regulacji są zadania w zakresie pomocy społecznej, rodzaje świadczeń oraz zasady i tryb ich udzielania, organizacja pomocy społecznej i tryb postępowań kontrolnych.
Rozdział 3 Ustawy dotyczy działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
Właśnie w tej części aktu prawnego znajdziesz istotne dla Ciebie przepisy art. 67 regulującego kwestie zezwoleń na prowadzenie placówki, art. 68 opisujący usługi świadczone przez prywatny dom opieki oraz art. 68aa, który dotyczy rejestru zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych dotyczących osób przebywających w placówce, o którym szerzej pisałam TUTAJ>>
Przepis art. 54 ustawy o pomocy społecznej odnosi się do możliwości umieszczenie osoby niemogącej samodzielnie funkcjonować w domu pomocy społecznej (DPS), ale obowiązek uzyskania zgody seniora dotyczy również mieszkańców prywatnych domów opieki senioralnej.
2. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, która w art. 43 ust. 1 pkt 22) stanowi o zwolnieniu z podatku VAT usług świadczonych przez dom opieki senioralnej.
3. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego, a w niej znajdziesz przepisy art. 38 i art. 39, regulujące warunki przyjęcia do domu pomocy społecznej osoby, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego – za zgodą lub bez zgody tejże osoby.
4. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z dnia 28 sierpnia 2020r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę.
Rozporządzenie wydane na podstawie art. 67 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, w którym Minister określa tryb postępowania w sprawach dotyczących wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, a także wzór wniosku o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki.
>>> Przeczytaj również artykuł: Kto może kontrolować prywatne domy opieki senioralnej?
5. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z dnia 28 sierpnia 2020r. w sprawie w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie w ramach działalności statutowej placówki zapewniającej całodobową opiekę.
Rozporządzenie wydane na podstawie art. 69 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, w którym Minister określa tryb postępowania w sprawach dotyczących wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, w ramach działalności statutowej prowadzonej przez podmioty, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2) ustawy o pomocy społecznej, a także wzór wniosku o zezwolenie na prowadzenie placówki w ramach działalności statutowej.
6. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z dnia 9 grudnia 2020r. w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej wydane na podstawie art. 134 ustawy o pomocy społecznej.
Rozporządzenie określa:
- organizację i tryb przeprowadzania kontroli i sprawowania nadzoru
- kwalifikacje inspektorów upoważnionych do wykonywania czynności nadzorczych i kontrolnych
- kwalifikacje pozostałych pracowników wykonujących z upoważnienia wojewody zadania z zakresu pomocy społecznej
- wzór legitymacji uprawniającej do wykonywania czynności nadzorczych i kontrolnych.
7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, wydane na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy o odpadach.
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób postępowania (gromadzenia i transportu) z odpadami medycznymi powstałymi w miejscu ich wytwarzania, w tym w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych.
8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
9. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. W sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
***
Życzę Ci powodzenia w organizacji i prowadzeniu domu opieki senioralnej, a w razie wątpliwości możesz skorzystać z pomocy u mnie:
Edyta Konopczyńska
radca prawny
Tel. 571 390 721
e-mail: radca@kancelariakonopczynska.pl
Zdjęcie DocuSign pochodzi z Unsplash
***
Jak założyć dom opieki senioralnej
Jeśli planujesz założenie własnego domu opieki dla seniorów, bądź go już prowadzisz, ale masz wciąż wiele prawnych wątpliwości, czy robisz to zgodnie z przepisami – zapraszam do lektury poradnika w formie ebooka „Jak założyć dom opieki senioralnej. Podstawowe wymagania prawne” [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
W końcu wszystko w jednym miejscu! Wszystkie przepisy. Nie trzeba szukać po sieci.
Dziękuję Pani Mecenas!
Katarzyna S.