W ustawie o pomocy społecznej wprowadza się regulację obligującą kierowników lub dyrektorów domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku do prowadzenia rejestru zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych, związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia mieszkańców domów pomocy społecznej lub placówek.
Przepisy dotyczące rejestru zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych, wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
Edyta Konopczyńska
radca prawny
Zdjęcie w poście pochodzi z Unsplash
***
Płatna pomoc sąsiedzka w ustawie o pomocy społecznej
Od 1 listopada 2023r. wejdą w życie przepisy odpłatnej pomocy sąsiedzkiej. Zmiany ustawy o pomocy społecznej mają rozwiązać problem deficytu osób zatrudnionych w usługach opiekuńczych.
Osoby starsze, schorowane i samotne będą mogły liczyć na regularne wsparcie ze strony swoich sąsiadów, a ci otrzymają za to wynagrodzenie.
Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz – w miarę potrzeb i możliwości – zapewnienie kontaktów z otoczeniem [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }