Kontrola to zawsze jedna z największych obaw właścicieli domów całodobowej opieki senioralnej. Jednak przygotowanie placówki do kontroli nie jest aż takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
Przygotowanie domu opieki do kontroli wojewody warto rozpocząć od sprawdzenia, czy Twoja placówka została objęta planem kontroli zewnętrznych na rok 2025.
Jak to zrobisz? Zajrzyj na stronę swojego urzędu wojewódzkiego i sprawdź, czy Twoja placówka została objęta planem kontroli zewnętrznych na rok 2025.
W trakcie kompleksowej kontroli, przewidzianej w rocznym planie kontroli, wojewoda, czyli organ rejestrowy na pewno skontroluje Twoją placówkę w zakresie zgodności działalności z realizacją zadań ustawowych przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej.
Opiszę Ci, co konkretnie kontrolują urzędnicy, a jeżeli chcesz poznać listę 10 najczęściej stwierdzanych uchybień – zapisz się na mój Newsletter!
Podczas kontroli inspektorzy sprawdzą, czy Twoja placówka świadczy usługi opiekuńcze i bytowe, o których mówi ustawa o pomocy społecznej
Urzędników będzie interesowało, czy mieszkańcy domu opieki mają zapewnioną pielęgnację, w tym pielęgnację w czasie choroby, pomoc w podstawowych czynnościach higienicznych, życiowych. Ponadto czy są objęci pomocą w załatwianiu spraw osobistych i mają zapewniony kontakt z otoczeniem.
Inspektor sprawdzi także, czy placówka zapewnia odpowiednią ilość posiłków, zapewne zapyta pensjonariuszy, czy są zadowoleni z jakości tych posiłków.
Urzędnik skontroluje czy zapewniasz:
🔹Regularne kąpiele (harmonogram) i pomoc przy myciu pensjonariuszy,
🔹Zmiany pozycji ciała osób leżących,
🔹Zmianę pampersów,
🔹Pomoc przy obcinaniu paznokci,
🔹Pomoc przy ubieraniu się i rozbieraniu, ścieleniu łóżek i korzystaniu z toalety,
🔹Pomoc przy spożywaniu posiłków,
🔹Pomoc przy przemieszczaniu się wewnątrz i na zewnątrz budynku,
🔹Wizyty u lekarzy specjalistów,
🔹Leki nieinwazyjne przeciwbólowe i podstawowe materiały opatrunkowe,
🔹Pomoc przy podawaniu zapisanych przez lekarza lekarstw.
Kontrola — Inspektor sprawdzi także dokumentację Twojej placówki
W tym osób, które zatrudniasz w zakresie posiadania wymaganych kwalifikacji. Sprawdzone zostaną także umowy z pensjonariuszami. Zwłaszcza to, czy wszyscy mieszkańcy wyrazili zgodę na pobyt w domu opieki, a w przypadku osób ubezwłasnowolnionych, czy dysponujesz wymaganym orzeczeniem sądu opiekuńczego.
Urzędnik skontroluje:
🔹Czy umowy o świadczenie usług są podpisane przez pensjonariusza lub opiekuna w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej,
🔹Czy dokumenty zawierają dane identyfikacyjne osób przebywających w placówce, informacje dotyczące stanu zdrowia oraz dane kontaktowe osób wskazanych do udzielania informacji medycznych,
🔹Czy placówka prowadzi dokumentację indywidualną dotyczącą stanu zdrowia mieszkańców w formie indywidualnej karty stanowiącej ewidencję przypadków korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie placówki ze wpisami lekarza medycyny rodzinnej z podaniem daty, danych świadczeniodawcy i zakresu świadczeń.
Kto może zadecydować o umieszczeniu osoby starszej w domu seniora?
Inspektor sprawdzi także, czy obiekt placówki dostosowany jest do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych oraz czy spełnia pozostałe wymogi przepisów ustawy o pomocy społecznej
🔹Czy jest pozbawiony barier architektonicznych (schody, brak podjazdów),
🔹Czy jest odpowiednia liczba łazienek i toalet,
🔹Czy pokoje mają wymagany metraż w stosunku do liczby osób w nich mieszkających,
🔹Czy pomieszczenia są odpowiednio wyposażone, np. w łazienkach znajdują się uchwyty ułatwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z tych pomieszczeń, a w pokoje należycie umeblowanie i czy pomieszczenia są czyste i uporządkowane.
Aby poznać listę 10 najczęściej stwierdzanych uchybień – zapisz się na Newsletter!
Jeżeli potrzebujesz przygotować się do kontroli Twojej placówki – chętnie Ci w tym pomogę. Skontaktuj się ze mną!
Edyta Konopczyńska
radca prawny
Tel. 571 390 721
e-mail: radca@kancelariakonopczynska.pl
Zdjęcie: Kelly Sikkema
***
Czy przepisy o świadczeniu wspierającym (SWN) są zgodne z Konstytucją RP?
O świadczeniu wspierającym pisałam już dla Ciebie tutaj na blogu w artykule: Świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych a pobyt w całodobowych domach opieki.
Dziś napiszę o tym, czy przepisy ustawy o świadczeniu wspierającym można uznać za niezgodne z Konstytucją RP.
W mojej opinii ustawa o świadczeniu wspierającym, a zwłaszcza art. 5 tego aktu prawnego wymaga pilnej rewizji i działań legislacyjnych z uwagi na dyskryminację osób przebywających w placówkach opieki całodobowej [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }