Zapraszam Cię do wysłuchania kolejnego podcastu Prawo w opiece senioralnej. Tematem odcinka będzie zapobieganie terapii daremnej.
Rozmawiam z dr Małgorzatą Stompór — specjalistką chorób wewnętrznych i geriatrii, która na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMW w Olsztynie prowadzi zajęcia z geriatrii oraz fakultet „Geriatria w praktyce”.
Zapobieganie terapii daremnej
Niedawno głośno było w mediach o sprawie oskarżeń o stosowanie eutanazji i zabijanie pacjentów, które padły w stosunku do lekarzy podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków 04.02.2025 r. oraz podczas posiedzenia Sejmu RP w dniu 05.02.2025 r.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ogłosiło, że przyjmuje za własne stanowisko Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej z dnia 21 lutego 2025 r. dotyczące terapii daremnej. W stanowisku zażądano od uczestników życia publicznego natychmiastowego zaprzestania siania dezinformacji dotyczących terapii daremnej. Zwrócono się od organów państwa niezwłocznego wyciągnięcia konsekwencji wobec osób i organizacji, które w stosunku do lekarzy wykonujących zawód zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, posługują się mową nienawiści, hejtem i kierują groźby karalne.
Żyjemy w czasach, w których panuje przekonanie o wszechmocy medycyny, a większość pacjentów i ich rodzin nie jest przygotowanych na informację o wystąpieniu u nich lub u bliskiej osoby, choroby nieuleczalnej.
Kult młodości, jakim jesteśmy karmieni przez media społecznościowe, wydaje się przesłaniać oczywisty fakt, że każde życie ma swój kres. Nasze i naszych bliskich również. Także lekarze i osoby wykonujące inne zawody medyczne traktują każdą śmierć pacjenta jako własną porażkę, co przyczynia się do ich niechęci do decydowania o rezygnacji z daremnego leczenia.
Brak jednoznacznych uregulowań prawnych powoduje ponadto, że prawie połowa przypadków prowadzenia terapii daremnej uzasadniana jest strachem lekarzy przed konsekwencjami prawnymi.
W obecnym stanie prawnym lekarz, który opiekuje się pacjentem, będącym u kresu życia, musi rozstrzygnąć pomiędzy prawem pacjenta do ratowania życia i obowiązkiem leczenia a prawem pacjenta do godnej śmierci.
Brak jednoznacznych wytycznych rangi ustawowej, jak w takich sytuacjach postępować, naraża pacjenta na dodatkowe cierpienie, a lekarza na odpowiedzialność karną.
O tym czego oczekuje środowisko medyczne oraz jakie działania legislacyjne powinny zostać pilnie podjęte rozmawiam z dr Małgorzatą Stompór specjalistką chorób wewnętrznych i geriatrii.
Mówimy o konieczności wprowadzenia ustawowej definicji terapii daremnej oraz regulacji procedury odstępowania od tego typu świadczeń medycznych, a także o wprowadzeniu instytucji pełnomocnika medycznego i oświadczeń woli pro futuro.
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z dr Małgorzatą Stompór — a jeśli masz pytanie związane z tematem rozmowy, zapraszam do pozostawienia komentarza postem na blogu lub kontakt:
Edyta Konopczyńska
radca prawny
Tel. 571 390 721
e-mail: radca@kancelariakonopczynska.pl
***
Czy możesz ochronić markę Twojego domu opieki?
Przedsiębiorca, który po latach ciężkiej pracy zyskuje renomę wśród klientów, chciałby chronić firmę przed nieuczciwą konkurencją.
Najlepiej zrobić to poprzez rejestrację znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, dzięki czemu będziesz miał formalne prawo do marki firmy w obrębie całej Polski i ochronę przed nieuczciwą konkurencją [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }